Kék a papírokra
A papír a legújrahasznosíthatóbb alapanyag. Azonban minden újrahasznosítási folyamat során a szálaik lerövidülnek. Az papírokat legfeljebb nyolcszor lehet újrahasznosítani. Pozitívum azonban, hogy ezen anyag osztályozásával akár erdőket is menthetünk. Ezen felül, csökkentjük a gyártás során levegőbe kerülő káros vegyszerek mennyiségét.
Zöld az üvegekre
Az üveg a világ egyik legrégebbi anyaga. Az ókori Egyiptom óta használták, és egészen Kr.e. 3000-re tehető felfedezése. De tudod, hogyan készül? Magas kovasavtartalmú homokból olvasztva. Az üveg előnye a korlátlan számú újrahasznosítás, miközben mindig szinte azonos terméket állítanak elő.
A szilánkok az üveghomok ¼ részét helyettesítik az üveggyártás során, 25%-kal csökkentik az olvasztáshoz szükséges energiát, és a sárga konténerbe tartoznak.
Piros a fémekre
A mi településeinken nem túlságosan elterjedtek a piros fémtárolók. Ha van a környékeden, az nagy előnynek számít. A fém csomagolások hatékonyan újrahasznosíthatók, és leggyakrabban kétféle fémből állnak. A legelterjedtebb az ALU jelzésű alumínium, amelyből italos dobozokat készítenek. A második típus az FE jelölésű vas, konzervdobozok gyártására.
Itt is van néhány kivétel. Pozsonyban a klasszikus fémdobozokat ki lehet dobni a vegyes hulladékba. Hasonló a helyzet az apró fémes anyagokkal. A szemétégetőben ezután mágnesek segítségével válogatják szét őket. Az italos dobozok azonban kizárólag a műanyagokhoz, vagyis a sárga tartályhoz tartoznak.
Barna a biohulladékra
A biohulladék természetes forrásokból származó biológiailag lebomló termékek, amely más formában tovább hasznosíthatóak. Hogyan képzeljük el a biohulladékot a háztartásokban? Ezek mind felesleges, fel nem használt élelmiszerek, zöldségek, gyümölcsök, maradék kávé vagy tea, tojás, dióhéj, sima papír, szobanövények maradékai és még sok más. Ez a hulladék a barna jelölésű konténerekben található.
Különleges hulladékfajták
Végül, van olyan, hogy olyan tárgyak landolnak a szemetesekben, amelyek valójában nem tartoznak semmilyen konténerhez. Ezek különböző típusú építőanyagok, bútorok, polisztirol, elektromos hulladékok és egyéb, többnyire túlméretezett dolgok, amelyeket csak gyűjtőudvarokon lehet feldolgozni.
A használt, fel nem használt és nem működő elemeket is kizárólag a kijelölt gyűjtőhelyen szabad leadni. A gyógyszereket biztonsági okokból vissza kell vinni a gyógyszertárba.
A leggyakoribb tévhitek és hibák
A fel nem használt gyógyszereket vissza kell juttatni a gyógyszertárba.
A tükrök a vegyes hulladékhoz (csak kis mennyiségben) és gyűjtőudvarhoz tartozik. Fémeket és fényvisszaverő réteget tartalmaz. A kohók nem tudják kezelni a kerámiát vagy a porcelánt.
A Naturpack legfrissebb információi szerint a kék színű tárolóba dobhatod már a WC-papír tekercseket és a tojásos dobozokat is.
A pizzadoboz vegyes hulladékhoz vagy komposzthoz tartozik. Az erősen, zsírral szennyezett papír a konténerben megpenészedhet az összes többi szeméttel együtt. A fedelet bedobhatja a papírkonténerbe, ha az tiszta.
Az ételhordozók a sárga műanyag közé tartozik. Viszont csakis akkor, ha nem szennyezett. Ellenkező esetben vegyes hulladékba dobd.
A polisztirol a sárga műanyag konténerbe (kis mennyiségben) és a gyűjtőudvarba való.
A kávéhordozónak a műanyag fedelét a sárga műanyagok közé dobhatod, magát a poharat viszont a vegyes hulladékba. A papírt vékony műanyagréteggel vonják be, hogy vízálló legyen.
A használt étolaj veszélyes hulladék, és a gyűjtőudvarra, a kiválasztott benzinkutakra, egyes üzletekbe szükséges elvinnünk.
A használt papírtörlő, konyharuhák és szalvéták piszkosak, ezért a vegyes hulladékhoz vagy a komposzthoz tartoznak. Nem újrahasznosíthatók.
A zseblámpákat az elektromossági boltokban vagy szupermarketekben található gyűjtőhelyeken dobja el.
Az elemek és akkumulátorok veszélyes hulladékok és kizárólag a gyűjtőudvarhoz tartoznak.
Az elektromos hulladékot, elektromos kisgépeket, beleértve a mobiltelefonokat, kábeleket, töltőket, le kell adni a műszaki üzletekben. Ha nagyobb készülékei vannak, azokat a vásárlás részeként kicserélheti újakra.
A nyomtatófesték veszélyes hulladék.
A kiégett izzókat visszaviheti az elektromossági boltba, lámpaboltba vagy gyűjtőudvarba. Veszélyes vegyszereket tartalmaz.
A háztartási vegyszerek hulladékai a gyűjtőudvarba tartoznak, mert veszélyes hulladékok.
A már nem használt új vagy megkezdett gyógyszereket is gyógyszertárba kell visszavinni, ahol felelősen megsemmisítik. Természetesen dobozok és tájékoztatók nélkül. A hulladéklerakónál fennállna annak a veszélye, hogy veszélyes anyagok kerülhetnek a környezetbe.
Fa, bútor a gyűjtőudvaron leaadható.
A gumiabroncsok gumiszervizekhez vagy gyűjtőudvarhoz tartoznak.
A textíliák, cipők eladhatók, cserélhetők, adományozhatók vagy újrahasznosíthatók (rongyok). Persze csak akkor, ha még hordhatóak. Minden adományozásra szánt ruházatnak tisztának kell lennie, és műanyag zacskóban vagy zsákban kell tárolni. A cipőket mindig párba kösd madzaggal.
A pénztárgép blokkok hőpapírból készülnek, amit úgy fogsz felismerni, hogy megpróbálsz körömmel írni rá, és egy vonal jelenik meg a nyugtán. Nem alkalmas újrahasznosításra. Töltőanyagokat, különféle veszélyes vegyi anyagokat tartalmaz, így a vegyes hulladék közé tartozik. Jelenleg azonban már sima papírból kellene készülniük, és a kék papírkonténerbe kéne tartozniuk.
Ne felejtsük el, hogy nem az újrahasznosítás a válasz világunk óriási hulladékproblémájára. Az egyetlen megoldás az, hogy csökkentsük az általunk termelt hulladék mennyiségét, beleértve az újrahasznosított hulladékokat is.
Túl sok információt volt ez egyszerre? Vagy a legtöbbről tudtál? Lehet, pont most jöttél rá, hogy még sok mindennel nem voltál tisztában, és rosszul szelektáltál. Most itt az ideje a javításnak. Töltsd le kézikönyvünket, és válogass felesleges hibák nélkül.