Mostanában nincs kedved semmihez? Folyton fáradtnak érzed magad, és nem tudsz ellene mit tenni? Lehet egy rejtélyes betegségben szenvedsz, amit a köznyelv csak úgy nevez tavaszi fáradtság.
A tavasz kezdete nem csupán a természet ébredésével kapcsolható össze, de az emberi szervezet újjászületésével is. Testünkben rengeteg fiziológiai folyamat megy végbe és reagálnia kell a környezet változásaira is. Éppen ezért hoztunk néhány hasznos infót arról, mi a tavaszi fáradtság, hogyan nyilvánul meg, és milyen „gyógymód”létezik a leküzdésére.
Mi a tavaszi fáradtság?
A tavaszi fáradtság a szervezet válaszreakciója a környezeti változásokra – hosszabb nappalok, hőmérsékleti és légnyomás ingadozások. A passzívabb téli hónapok után nem csupán az étkezésben történnek változások, de növekszik a fizikai aktivitás is.
A tavaszi fáradtság okai és veszélyeztetett csoportok
A fiatal és egészséges szervezet könnyen alkalmazkodik ezekhez a változásokhoz. Valamivel nehezebben viselik a közép – és időskorú emberek. A tavasz beköszöntével ez érzékenyebbek esetében fáradtság és kimerültség lép fel. A frontérzékenyek és alacsonyvérnyomással rendelkezők esetében, illetve az idősek estében még nagyobb mértékben megfigyelhetőek ezek a tünetek.
Nem csak a fáradtság lehet tünet
A betegség egyik kísérő tünete lehet a szervezet teljes kimerülése is. Mivel ez nem szervi baj, nem sorolhatjuk a betegségek közé. Éppen ezért nagyon kevés tudományos kutatás létezik ennek a betegségnek a feltérképezéséről.
A tavaszi fáradtság tünetei közé tartozik:
- kevés energia
- fáradtság
- álmosság
- fejfájás
- rossz közérzet
- figyelmetlenség
- ingerlékenység
- gyengébb immunrendszer
Meddig tart?
Ha év elején, vagy a tavasszal fáradtsággal küzdesz, egyáltalán nem vagy egyedül. Journal of Clinical Sleep Medicine magazinban található tanulmány alapján a kimerültség az óraátállítás teljes hetében is tarthat.
Szerencsére a tavaszi fáradtság csupán átmeneti. A kellemetlen tünetek azonnal csökkennek, ha már a szervezet valamennyire hozzászokott a külső változásokhoz. Általánosságban elmondható, hogy 1-3 hétig tart.
Hosszabb ideje érzékeled a tüneteket? Ebben az esetben keresse fel kezelőorvosát, hiszen akár egyes komolyabb betegség tünete is lehet.
10 tipp a tavaszi fáradtság ellen
Mivel a kimerültség egy idő után átmegy, nem szükséges komolyabb harcot vívni. Ám léteznek jólbevált tippek fáradtság ellen, amelyekkel leküzdhető minden tünet. Lehet, az alábbi tanácsok megfogadása után majd meg sem érzed a tavaszi fáradtságot.