GYES, GYED és CSED
A gyermekvállalással természetes módon együtt jár, hogy átmeneti időre az édesanya nem tudja a munkáját ellátni, ezért gondoskodnia kell jövedelmének pótlásáról. Milyen lehetőségei vannak ebben az esetben a kismamáknak és anyukáknak?
CSED - csecsemőgondozási díj
Mi a CSED? A jövedelem biztosításának érdekében az egészségbiztosítás a baba születése esetén, a jogosultsági feltételekkel rendelkező édesanyát CSED-ben, vagyis csecsemőgondozási díjban részesíti. Mit kell róla tudni?
Ez biztosítási jogviszonyhoz kötött, egészségbiztosítási, pénzbeli ellátás.
- A CSED legfeljebb a gyermek születését követő 168. napig jár, kivéve koraszülött gyermekek esetében.
- A CSED a naptári nap alap, illetve a napi jövedelem 100%-a.
- Bizonyos élethelyzetekben a szülő nő helyett más (vér szerinti apa, örökbefogadó, gyám) is igénybe veheti az ellátást.
- A szülési szabadság legkésőbb a szülés napjával kezdődik, ezért a CSED-jogosultság kezdő napja a szülés várható időpontját megelőző négy hét bármelyike lehet, de legkésőbb a szülés napja.
- A CSED iránti igényt a munkáltatónál kell bejelenteni, a biztosítás fennállása alatt és annak megszűnését követően is.
GYED - gyermekgondozási díj
Mi a GYED? A GYED, avagy a gyermekgondozási díj az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai keretében, a gyermekvállalás támogatására nyújtott pénzbeli ellátás. A gyermekgondozási díj nem szociális juttatás. Biztosítási jogviszony, illetve felsőoktatási intézmény nappali tagozatán folytatott hallgatói jogviszony alapján megállapítható pénzbeli ellátás, amely nem alanyi jogon igénybe vehető.
Gyermekgondozási díjra (GYED) jogosult a gyermeket saját háztartásában nevelő:
- biztosított szülő, ha a gyermek születését megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt, valamint csecsemőgondozási díjra jogosult szülő, akinek a biztosítási jogviszonya a CSED-re való jogosultság időtartama alatt szűnt meg.
- A gyermekgondozási díjra való jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időnek nem kell folyamatosnak lennie.
Meddig tart GYED? A gyermekgondozási díj legkorábban a CSED, illetőleg az annak megfelelő időtartam (168 nap) lejártát követő naptól a gyermek 2. életévének betöltéséig jár. Ikergyermekek esetén a gyed folyósításának időtartama a fentiek szerint megállapított időtartam lejártát követően további egy évvel meghosszabbodik.
Mennyi a GYED? A GYED a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának 70 százaléka azzal, hogy a gyed maximálisan megállapítható összege havonta legfeljebb a mindenkori minimálbér (2022.januártól 200 000,- Ft) kétszeresének 70 százaléka lehet. Ennek megfelelően a gyermekgondozási díj 2022. évi felső határa havi bruttó 280.000 ,- Ft.
Hogyan igényeljem a GYED-et? A gyermekgondozási díj iránti kérelmet írásban „Igénybejelentés gyermekgondozási díjra” elnevezésű nyomtatványon két példányban a foglalkoztatónál kell benyújtani. A GYED kérelem a csecsemőgondozási díj iránti kérelemmel együtt is benyújtható.
A gyermekgondozási díj iránti kérelmet abban az esetben is a foglalkoztatóhoz kell benyújtani, ha a kérelmező a biztosítás megszűnését követően igényel gyermekgondozási díjat. A formanyomtatványokat és telefonos elérhetőséget, valamint részletes leírást itt találsz!
GYES - Gyermekgondozási segély
És végül mi a GYES? Gyermekgondozási segélyre (GYES) jogosult a szülő, nevelőszülő, a gyám a saját háztartásban nevelt gyermek 3. életévének betöltéséig, ikergyermekek esetén a tankötelessé válás évének végéig, tartósan beteg, illetve súlyos fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig.
Fontos tudni:
- A GYES-ben részesülő szülő, gyám a gyermek 6 hónapos kora után korlátozás nélkül dolgozhat, a nagyszülő viszont kereső tevékenységet csak a gyermek hároméves kora után, heti maximum harminc órában folytathat (illetve időkorlátozás nélkül, amennyiben a munka elvégzése otthon történik).
- A GYES havi összege azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével, amely 2022-ben is 28 500 Ft.
- A GYES a GYED lejártát követő naptól, illetve gyermek születésétől, ha az anya nem jogosult CSED-re, vagy a szülő nem jogosult GYED-re. Érvényes a gyermek 3 éves koráig, vagy ikergyermekek esetén a gyermek tankötelessé válásáig, valamint tartósan beteg gyermek 10 éves koráig.
- Az igényléshez egy rendszeresített nyomtatvány szükséges, amelyet a lakóhely szerint megyeszékhely kormányablakában lehet benyújtani. Vagy elektronikus úton.
Szülés utáni támogatások 2022. 09. 27. forrás: Miluklub