Hogyan válasszunk páraelszívót
A legjobb páraelszívó kiválasztása nem egyszerű feladat, ezért semmiképpen nem szabadna elhamarkodni. Akár hagyományos, akár modern páraelszívót keresel, cikkünkben minden fontos információt megtalálsz a választással kapcsolatban. Fentebb már részleteztük a páraelszívó típusokat, most nézzük meg a legfontosabb paramétereket, valamint azt, hogy milyen energetikai paraméterekre érdemes figyelni a választás során.
Teljesítmény
A páraelszívó teljesítménye az egyik legfontosabb szempont, amelyet figyelembe kell venni a megfelelő modell kiválasztásakor. A teljesítmény határozza meg, hogy milyen hatékonyan tudja az elszívó eltávolítani a párát, a kellemetlen szagokat és a füstöt a konyhából. Ez az adat az energiacímkén is fel van tüntetve, azonban fontos figyelembe venni, hogy a termékek adatlapján ez az adat sokszor különböző formában szerepel.
Ha nem vagy biztos abban, hogy mekkora teljesítményű páraelszívóra lesz szükséged, egy egyszerű képlet a segítségedre lehet. Elegendő kiszámítani a helyiség térfogatát, amelyben főzni fogsz: hossz x szélesség x magasság = térfogat m3-ben. Ez a szám azt mutatja meg, hogy hozzávetőlegesen mennyi levegő van egy adott térben. A páraelszívónak ezt a mennyiséget legalább tízszer kellene kicserélnie egy órán belül.
Autor: Heyho (Pexels)
Zajszint
A páraelszívó zajszintje különösen akkor fontos tényező, ha olyan helyiségben található, ahol sok időt töltesz, vagy ahol gyakran tartózkodsz, tehát például az étkezőben vagy a nappaliban. A zajszint meghatározza, mennyire zavaró lehet a páraelszívó működése, és befolyásolja az otthoni kényelmet és a kellemes légkört. A zajszint decibel (dB) egységben van mérve, a csendesebb páraelszívók átlagosan 50 dB, vagy annál kevesebb zajszint mellett működnek, míg a hangosabbak zajszintje a 65 dB értéket is meghaladhatja.